+90 0212 505 29 02
Fatih Cad. Yıldırım Sk No:8 Kat:3 Merter, İstanbul

Tasarım

Moda ve Tasarım

Beslenme tarzından saç stiline, araba renginden spora kadar moda kavramı hayatımızın birçok yerinde karşımıza çıksa da, akıllara ilk gelen hep aynıdır: “moda = giyim”. Modayı en çok giyim kuşamla ilişkilendirir, en çok da ona yakıştırırız.

“Değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik” anlamına gelen moda, kısaca yeniliği yani değişimi ifade eder. Bu değişimlerin uzun ya da kısa süreli olması, o modanın etkisi hakkında bize fikir verir. Peki, modayı etkileyen nedir? Ya da kimdir? Burada devreye estetiğin dışa vurumu olan “güzel sanatlar” girer ve elbette onu uygulayan sanatçı yani “tasarımcı”.

Fakat tasarımcının işi sanatçının işinden daha zordur, çünkü sanat, sanat içindir fakat tasarım insan içindir. Sanatçı sanatını icra ederken istediği renkleri, şekilleri, yöntemleri ve araçları kullanabilir. Sanatçı ise özgürdür, sanatını kimseye beğendirmek zorunda değildir. Zaten sanat da beğenme/beğenmeme kavramları üzerine inşa edilmez, duygu ve düşüncelerin ifadesidir.

Tasarım ise en az bir beğenen ve bir beğendireni kapsar. Tüketimin hızlandığı ve ürünlerin kullanım süresinin her geçen gün azaldığı günümüzde, giyim; en hızlı tüketilen ürünlerin başında gelmektedir. Tüketim bu kadar hızlanırken, giyim seçimlerinde ise yaratıcı ve özgün tasarımlar her zaman ön plana çıkmaktadır.

Saatlerimiz

  • Ptesi-Cuma 8:00 - 20:00
  • Cumartesi 9:00 - 16:00
  • Pazar Kapalı

Detaylar